- Megéri megvenni?
- Kihasználom-e?
- Miben más mint a hagyományos (légkeveréses) sütöm?
- Mekkorát vegyek?
- Melyik éri meg?
- Milyen márkát vegyek?
- Egy családnak elég lesz-e?
- Hogyan használom a mindennapokba?
Ilyen és ehhez hasonló kérdések fordulnak meg mindenki fejébe többnyire, aki elgondolkodik azon, hogy beszerezzen egy Air Fryer-t (AirFryer-t) azaz forrólevegős sütőt.
Ebben a bejegyzésben összeszedtem néhány szempontot, amit mi figyelembe vettünk a 4 fős családunk esetében, de remélem, hogy hasznos kiindulópont lehet annak is, akik kevesebben vannak, vagy épp többen. Viszonyítási alapnak mindenképpen jó lehet, és mivel az én párom 2× annyit eszik, mint egy átlag ffi máshol, nyugodtan vonatkoztassátok az itt leírtakat akár 5 főre is, hacsak nincs nálatok is valaki, aki ilyen kis zabagép. :D
Vásárlóként vevőként akkor vagyunk a legboldogabbak, ha hosszú távon is úgy érezzünk, a legjobb ár/értékű terméket sikerült megvennünk.
Ebből az ár viszonylag kötött, akár a felhozatal, akár a pénztárcánk okán is. Érdemes szétnézni a piacon, és nem impulzusszerűen vásárolni, még akkor sem, ha már konkrétan tudjuk, milyen gépet szeretnénk. Sok esetben egy-egy helyen nagy különbség is lehet ugyanazon márka és típus esetén is az árba.
Az érték már sokkal szélesebb körű fogalom, mindenkinek más lesz az értékes, mivel rendkívül széleskörűek az igények, elképzelések és a lehetséges felhasználási terület is.
Megpróbálok összeszedni néhány kihagyhatatlan szempontot, meg néhány olyant is, amit nem, vagy nem mindig kell figyelembe venni.
Amit érdemes átgondolni vásárlás előtt
Ezt bizony többnyire a pénztárca szabja meg, jól tudom.
Aki teheti, annak mégis a márkásabb készülékeket ajánlom, mert bár meglehet, hogy van igazság némely esetben (nem mindben) abban, hogy "ugyanarról a szalagról jönnek le", de anyagminőségben és ezáltal tartóságban, teljesítményben nem ugyanazok feltétlenül.
És bár elismerem, hogy elégedettek lehet a felhasználok esetenként noname vagy sajátmárkás készülékekkel is, én, mint aki konyhai kisgépek esetében már váltott márkásról saját márkásra ( Philips-ről Lidl-Silvercrest-re), tudom, hogy visszalépés.
Vannak dolgok, amik nem lesznek soha olyanok, mint bő zsiradékban sütve. Ilyen pl. a panír színe, ami hókadtabb, fehérebb, mint olajba sült társaik esetén. Természetesen ezekre léteznek praktikák, amik sac per kb. hozzák azt a látványt, amit elvárnánk tőle, mint pl. a panír esetén a paprika, amit a zsemlemorzsába kevernek, vagy pl. hogy eleve pirított, tehát sötét zsemlemorzsába panírozzák a kedves delikvenst. De ezek bizony plusz macerának tekinthetőek, nekem legalábbis kérdésessé teszik, hogy megéri-e a puszta látvány az erre fordított időt, energiát.
Teljesítmény:
Lényegében bármit vásároljunk is a legfontosabb, hogy a teljesítménye alkalmas legyen arra, amir használni szeretnénk. Gondolhatnánk, hogy ha legyártották az is lesz, de sajnos a fogyasztó társadalomba ez (sem) evidens, akárcsak a tartósság és minőség. Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb márkák nem ezen fognak spórolni, és talán ezzel már meg is magyaráztuk, mi az, ami iránymutató lehet. Az olcsóbb árszegmensű készülékekre jellemző elsősorban, hogy piaci versenyhelyzetüket próbálják úgy megnövelni, hogy olcsósítják a termékeiket, ami rendszerint a tartósság, minőség vagy épp a használhatóság rovására megy. Nem mindegy, hogy egy gépet 1 vagy épp 5 évig használunk megelégedetten, hiba, kopás, probléma nélkül. De ez a téma még előkerül a "városi legendák"-kibeszélésekor.
De mi a megfelelő teljesítmény? Nyilván függ a gép méretétől. Air Fryereket az 1-2 litertől akár 7-10 literesekig is találni, a tálcás kivitelűekről nem is beszélve. Nagyobb géphez pedig nagyobb teljesítmény dukálna, mert bizony nem föltétlenül egységes teljesítményük az azonos űrtartalmú gépek sem. Ha bizonytalanok vagyunk, nézzük meg egy neves márka azonos űrtalmú típusát, és használjuk azt az értéket kiindulási pontnak.
Hány literesett vegyek:
Az Air Fryerek napjainkba jelentek meg, így sajnos senkinek sincs olyan tapasztalata, hogy otthon vagy rokonoknál látta volna, kinek mekkora van (kmmm..-kmmm...) és az mire elég. Viszont itt vannak nekünk a videók és a YouTube! :D
Többek között magam is azért gyártok tartalmakat Air Fryerről, hogy azzal tudjalak titeket tájékoztatni és segíteni. Nem csak látjátok egy képről a végeredményt, hanem az egész folyamat a szemetek előtt játszódik le.. Egy -egy videóban nem csak a recepteket láthatjátok, hanem azt is miből mennyit tud egyszerre kisütni egy adott űrtartalmú és teljesítményű készülék. Ahogy korábban írtam, az én videóimba mindig 4 (vagy inkább 5) főre sütök, főzök, készítek ételt. Ez is lehet egy kiindulási alap.
A forrólevegős sütő nem tudja egy az egyben kiváltani a hagyományos sütődet, hacsak nem kizárólag magadra főzöl, vendéget soha nem fogadsz, vagy ha mégis, akkor étterembe menetek, vagy hozod/hozatod az ételt.
De igen, egy serpenyőt pl. kivált, hiszen abban sem egyszerre sült ki a hús és a sültkrumpli egy 10 fős vendégseregnek, de még a 4 fős családnak sem.
Tapasztalatom szerint a mi családunkba, ahol 2 felnőtt és 2 kamaszgyerek van (de a párom eszik annyit, mint 2 felnőtt) bizony minimum 2×sütjük le a szükséges húsmennyiséget, ha pedig sültkrumplit sütünk az 3 fordulós. Ez utóbbiból egy sütésre kb. 700 grammot süt ki a Cosori Premium a maga 5,5 literes űrtartalmával, de más gépeknél ez máshogy lehet, és mint mondtam, nálunk a család is nagyfogyasztású. :D
(updet: azóta kiderült, van az a húsétel, amit 4+1 főre is egyszerre, és 20 perc alatt elkészít).
Figyelembe kell még venni, hogy itt bizony megint lényeges szempont a teljesítmény. Kisebb teljesítményű gép azonos űrtartalom mellett már másként süt. Elképzelhető hogy kevesebb krumplit lehet egyszerre elkészíteni benne, hiszen lassabban süt, így ugyanannyi krumpli előbb párolódik meg benne, mint hogy sütni kezdené.
A sültkrumpli egyébként (szerintem) a legkényesebb dolog, már csak azért is mert mint álagra, mint színre nagyon eltérő az emberek ízlésvilága, igénye, mindenkinek más-más a "jó" sültkrumpli. Ezért nincs bevált recept, hőfok, sütési idő. De! Szerencsére a videókba látni hogy egy adott módszerrel milyen krumplit lehet készíteni. A csatornámon épp ezért több sülkrumplis "receptet" is láthattok, és ígérem, ezek még bővülni is fognak a jövőbe.
Összegezve: űrtartalmat tekintve nincs bevált tanács. Az segít, ami a hagyományos sütőnél is leginkább. Ott gyerekként láttad anyukádnak, rokonaidnak mekkorára volt szükségük. Most erre itt vannak a videók!
A saját igényeidet főzési szokásaidat te ismered legjobban, arról nem is beszélve, hogy mekkora büdzséd van rá. Így legjobb, ha magad hozod meg a döntésedet, a szemedre hagyatkozva, nem arra, hogy mit tanácsol egy szakeladó, mit "szoktak vinni" adott főre.
Személyes tapasztalatom, hogy 4+1 fővel elvagyunk az 5,5 literes Cosori Premiummal, de ha tehetném, már a nagyobbat választanám. Azonban így sem panaszkodom! Imádjuk!
Miben más mint a hagyományos sütő?
- Sütő kontra Air Fryer? Hagyományos légkeveréses sütő vs forró levegős sütő? Mihez képest? Egyértelmű, hogy van egy max. teljesítménye az otthoni sütődnek is. Érdemes ennek is utána nézni. Elképzelhető, hogy már eleve magasabb hőfokon tudsz sütni a kiválasztott Air Fryereddel, mint az otthoni sütőddel. Ez már egy jó pont lehet mellette, mert biztosan ki fogod használni.
- Űrtartalom! Az a fránya méret. Talán ezt a legnehezebb belőni, hogy kinek mekkora gép kell, és ez az a paraméter (szerintem) amiben egyértelműen a hagyományos sütő nyer, és nem mellesleg, ami miatt soha nem fogja teljesen kiváltan a kisebb a nagyobbat. Hacsak nem vezetsz extrán kis háztartás, minimalista igényekkel.
- Idő! Air fryerben gyorsabban tudsz sütni. Kisebb légtere miatt hamarabb felmelegszik, ezáltal hatékonyabb, kisebb a hőveszteség. Ráadásul egy jól megtervezett Air Fryer koncentráltan cirkulálja a forró levegőt, és ez a következő pontnál is jelentős lesz.
- Íz! A kisebb térfogat, és az irányított forró levegő áramlásnak, valamint az abból adódó sütési idő csökkenésének hála sokkal több íz marad az ételbe. Nem szárad ki olyan gyorsan és könnyen, (könnyebb benne finom ételt készíteni emiatt is) valamint az olaj sem tompítja/ fedi el az alapanyagok ízét.
- Kényelem! Ha csak nem magasított sütőd volt eddig, élvezni fogod, hogy nem kell hajolgatni, jobban kézre esik minden. Ez így leírva talán semmiségnek tűnik, de a mindennapok során nagyon meghálálja magát, jelentős szemponttá léphet elő, főleg ha hozzám hasonló te is az átlag magasság feletti vagy.
- Mobilitás! Ami utoljára jutna az eszünkbe, annyira abszurd ötlet egy hagyományos sütőnél. Az Air Fryernek viszont az egyik erősségé lehet. Viheted magaddal a hétvégi házba, nyaraláskor, apartmanba, kempingbe. Valamint a nyári konyhába, teraszra, erkélyre, ha nincs légkondid, vagy ha van, de nem szeretnéd a hatékonyságát visszafogi az sütés termelte kiáramló forró levegővel. (szabadtéri használatnál mindig különösen figyelmesnek kell lenni, nem csak az időjárási tényezőkre, hanem pl. a berepülő, por, bogarak és falevelek is okozhatnak problémát)
Kiegészítők kellenek? Mi szükséges és mi nem?
Rengeteg kiegészítőt árulnak a gépek mellé, és nincs ezen semmi csodálkozni való, a gyártok és forgalmazók egyaránt abban érdekeltek, hogy minél többet költs az új készülékedre. De vajon szükséged van mindre!? Beszéljük át ezt is:
- Spray: A legelső amivel találkozni fogsz és a leggyakoribb kiegészítő. Azonban egy jó olajos spary-t kifogni nem kis teljesítmény. Sajnos legtöbbje nem teríti szépen az olajat, sokkal inkább egy sugárbal spricceli, semmint hogy egyenletesen szórná. Olaj tekintetében sem mindegy, hogy milyent teszel bele. Van ami sűrű neki, ezek kifejezetten el is tömíthetik a 10.000 Ft-os spray-det is. Azonban egy egyszerű szilikon vagy lúdtoll ecset tökéletesen megfelel. Nem fogod érezni a spray hiányát ha nem veszed meg, sőt, lehet hogy sok bosszúságot megspórolsz magadnak a pénz mellett.
- Csipesz/fogó: Lehet, hogy már lapul is egy otthon, így nem igényel külön beruházást. Számtalan csipesszel volt már dolgom, de mindegyik esetlen volt, nem állt kézre. Azonban a kifejezetten Air fryerekhez kapható csipeszeket nagyon is megszerettem, sőt, már szélesebb körben is használom, nem csak a forrólevegős sütőhöz. Mindenképpen szilikonost használjatok a bevonat védelme érdekében. Erről, és hogy nekem melyik csipesz van/vált be láthattok videót a sárga sávon lévő "Kezdőknek" fülre kattintva, a "Hosszú élet titka" című videóban.
- Rács/nyársok: Ha fogsz pl. rablóhúst készíteni benne, akkor valószínűleg kelleni fog. Én viszont a rácsot is elég szélesebb körben használom, ahogy azt egy short videóban is láthattátok. Segítségével több szintbe süthettek egyszerre néhány ételt. Pl. 2 szinten a húst egyből nagyobb mennyiséget kisütve, vagy épp alul köret, felül hús változatba. Mindenképen praktikus.
- Papírttányér/sütőpapír: Hasznos lehet vásárolni eredtileg a készüléked mértéhez és formájához gyártott papírtányérokat, de nem mindig fog kelleni, nem mindig fogod használni. Ha pedig kell, hagyományos sütőpapírból is vághatsz méretre bármikor szükség szerint. Van amikor indokolt, de ahogy a következő kiegészítőnél, itt is igaz, hogy valamely mértékben visszafoghatja a légáramlást, de folyékony alapanyagok vagy kelt tészták esetében kihagyhatatlan.
- Saját szakálra: Jénait teflonbevonatos edényeket tehettek bele, ha az bírja azt a hőfokot, amin sütitek a benne készülő ételt. Ezekkel azonban leárnyékoljátok a kosarakon lévő szellőző réseket, amivel érdemes kalkulálni. Befolyásolja a légáramlást, így változhat a sütési idő. Hőtan szempontjából érdemes inkább fém, mint szilikon vagy üveg edényeket használni, hisz az jobban átadja a hőt.
El kell bírnia az elektromos hállózatodnak
Régebbi házakban lakásokban élőknek átgondolandó, hogy elbírja-e ezt a megnövekedett plusz terhelést az elektromos hálózat, amit egy Airfryer esetleg egyidőben történő működése eredményezhet más elektromos berendezésekkel együtt.
Sokmindenben más az Air fryerben készült étel:
Vannak dolgok, amik nem lesznek soha olyanok, mint bő zsiradékban sütve. Ilyen pl. a panír színe, ami hókadtabb, fehérebb, mint olajba sült társaik esetén. Természetesen ezekre léteznek praktikák, amik sac per kb. hozzák azt a látványt, amit elvárnánk tőle, mint pl. a panír esetén a paprika, amit a zsemlemorzsába kevernek, vagy pl. hogy eleve pirított, tehát sötét zsemlemorzsába panírozzák a kedves delikvenst. De ezek bizony plusz macerának tekinthetőek, nekem legalábbis kérdésessé teszik, hogy megéri-e a puszta látvány az erre fordított időt, energiát.
Cserében viszont menetsülünk jó pár másjellegű macerától. Hogy mást ne említsek, megspóroljuk pl. az olaj árát, a főzőlap és a sütő takarítását, (és ezáltal kevesebb takarítószert kell vennünk) az egész főzés-sütés, hogy is mondjam.... tisztább élmény. Eltűnik az olajszag, így nem kell annyit szellőztetni, ajtót csukogatni.
Időt spórolunk, mert az ételek hamarabb kész lesznek. Kapunk cserébe intenzívebb ízeket a nyersanyagok tekintetében, eltűnik viszont az olaj íze.
És bizony ez utóbbi bármilyen furcsa is, néhány embernek hiányozhat!
A sültkrumpli nagyon jó példa erre. Sokan nem is tudják, hogy amit az ízével azonosítanak, az nagyrészt az olaj íze amit sütés közben magába szívott a burgonya, ami nem lesz meg, ha Air Fryerben készíted el.
Egy szó mint száz, néhány dolgot meg kell változtatni, máshogy kell készíteni, ha Air Fryerben süt/főz az ember. A videók és közösségi oldalak viszont sok segítséget tudnak nyújtani ebben, így tanács és receptek nélkül biztosan nem marad senki.
Amire nem érdemes (legalábbis nem teljesen) adniVárosi legendák és társaik, amik vagy igazak, vagy nem, vagy van akinek igaz, van akinél viszont nem úgy lesz.
Tények és tévhitek:
"Ez egy sütő, azt tudod sütni benne, amit a hagyományos sütőben is"
Tipikus és alapvetően hibás gondolatmenet. Ha detto ugyanaz lenne csak kicsibe, nem is igen lett volna értelme kitalálni, nem lenne helye a piacon. A "Miben más mint a hagyományos sütő?" bekezdésben már ecseteltem a különbségeket, és ha különbség van, akkor az a felhasználhatóságba is jelentkezni fog. Javarészt talán megálja a helyét, hogy amit hagyományosba azt Air Fryerbe is, de korántsem ez képeséginek és lehetőségeinek határa. Szerencsére!
Bár sokan azt hiszik és úgy kezelik, de ezek a gépek még mindig nem automaták:
Ezek a gépek bár korszerűek, nem ételautomaták. Ugyanúgy figyelni kell benne az ételek alakulását mint más sütőkben, vagy legalábbis addig, amíg az ember rá nem jön arra, hogy az ő gépén melyik ételt, hány fokon, és mennyi ideig célszerű sütni. És ha már itt tartunk!
Tényleg minden recept jó minden géphez? Ha a Marikának a Tefálba bejött a 180° 20 percre, az nekem is jó lesz egy másik márka gépénél?:
Nem lesz feltétlenül kompatibilis minden Air Fryer "recept" minden géphez. Ahogy űrtartalomba, teljesítményben is óriási különbség van gép és gép között, ami okozhat különbségeket ugyanazon étel sütési idejében éppúgy, mint abban, hogy hány fokon süssük. Amint aza lapanyagok sem egyformák mindig. Kicsit vastagabb hússzelet, egy öregebb jószágból máris máshogy sül.
"Elég csak eltörölni, nem szoktam mosogatni"
Meglepően sokan nem tudják (kérdezik), hogy kell tisztán tartani az Airfryer sütő részét. Nos, elsősorban sokféle kialakítású és felületű gép létezik, így ezektől függhet a karban és tisztántartás, de ne feledjük első lépésben, hogy a használati útmutatóba (amit ha a géphez nem is kaptál, a neten biztosan letölthető digitális formában, ha megbízható forrásból vásároltál gépet) ebben is eligazát, kaptok hozzá útmutatást.
De az, hogy elég lenne használat után kitörölni, az erős túlzás, és nem állja meg a helyét. Bár nálunk is előfordul a sűrű használat okán, hogy egyik napról a másik 2 melegszendvicskészítés között nem mosogatom el, de ez semmikép sem ajánlatos, hogy gyakorlat legyen, kiváltképp komolyabb ételek készítésekor. A nyersanyagokban alapanyagokban található természetes zsír is oda tud égni a kosárra, és bizony kínszenvedés lesz azt letakarítani.
Tényleg ráolvad a sajt a fűtőszálra? :
Igen, sajnos egyes márkáknál még a nevesebb és drágább árkategóriában is előfordul olyan modell, aminek a levegőáramlata képes a lapka, a reszelt, vagy minkét sajtba belekapni, és felrepíteni a fűtőszálig, ahol az ráolvad arra. Természetesen vannak gépek, ahol nem kell erre számítani. Mindenképp érdemes ennek utána nézni vásárlás előtt, mert sok bosszúságot lehet megspórolni, megelőzni.
Az alábbi videóban egy teszt keretein belül megtudtok győződni róla a saját szemetekkel, hogy a Cosori Premium gépek hogy állnak ezzel kapcsolatban:
Ha bármivel is segítettem, örömmel veszem, ha egy megosztással segítitek a munkámat! Köszönöm! :D
Bővítés alatt. Kis türelmet kérek!
Folyt köv....
Megjegyzések
Megjegyzés küldése